Här finns hund- och valpkurser för Dig och Din Hund. Boka på helenshundtraning.bokamera.se
Välkommen till valpkursen där vi bygger grunden för en trygg glad och lyhörd hund !
Med lek, inkallning-vänta -koppel-hantering-passivitet-kontakt-checka in formar vi en valp som älskar att samarbeta och tar ansvar. Kursen är väldigt populär och vi har ett stort antal valpkurser per år vilket gör att vi har stor raskunskap- häng med du också. Fem gånger samma veckodag och tid.
Kursen gå inomhus i min hundhall på jutarnas väg 11 Nybro
P ris: 1895:-
Kursstart : 10 Augusti kl 19.00
Kurs för dig som vill bli en bättre hundtränare.
Här lägger vi grunder för tävlings hunden med att jobba i banor för få mest information vad vi behöver lägga fokus på. Det är ett helt nytt sätt att träna hund som är så himla skoj och som gör att ni kommer få en mycket bättre planering på er träning. Denna kursen ka man också för få till en bättre vardag .
Vi jobbar efter boken BÄST MED BANOR naturligtvis är den anpassad efter hur långt du har kommit med din hund bäst med banor kan man börjar jobba med den unga hunden eller för dig som redan börjat tävla med din hund-du bör ha gått kursen Bästa Starten .
Hoppas det känns spännande att starta upp i grundträningen redan från början det är ju massor av bra vanor för den blivande tävlingshunden.
Kursstart: 18 augusti kl 17.15
Pris : 1800 :- 4 gånger BOKA HÄR
Detta är kursen för dig som vill börja grundträna din valp redan från början om ni framåt ska köra någon form av hundsport .
Om du grundtränar din hund så blir det så mycket lättare att lägga ihop pusselbitarna till ett moment.
Vi kommer jobba med olika övningar, lära oss att planera vår träning och hur man får det att bli tävlingsmässigt .
Fantastisk rolig kurs för vilken hundsport du ska syssla med !
Kursen bygger på boken Bästa Starten och jag är utbildad instruktör av författarna.
Kursen är på fem gånger
Kursstart: 11 augusti kl 19.00
Pris :1995:-
Koncentration och fokus
Lyssna på första försöket
Ording o reda i belöningarna.
Kursen är på 4 gånger varannan vecka
Pris: 1800:- BOKA HÄR
Kursstart: 11 augusti kl 17.15
Kurs för dig som kör eller ska köra bruks där uppletande är ett av momenten.
Kursen är på 3 gånger vi kommer dela upp träningen i delar för bästa resultat
Kursstart den 16 april sen är de andra 2 gångerna den 23 april och den 7 maj
Max 6 ekipage
Pris : 1200 :- BOKA HÄR
Vardag/aktivering för dig som vill fortsätta din träningen efter valpkursen eller för dig som vill friska upp era kunskaper.
Vi jobbar med koppelträning, inkallning, stanna kvar ligg/sitt/stå med och utan störningar.
Nu när det är vår så kommer vi vara ute och träna !
En av gånger jobbar vi med hur vi kan kan aktivera våra hundar på många olika sätt för hitta en bra balans i vår hund- vilket leder till en nöjd hund.
Pris:1800 :-- BOKA HÄR
Kursstart : 10 augusti kl 17.15
Välkommen till Vårkurs - din och din hunds start på en harmonisk sommar !
I den här kursen tar vi oss an olika miljöer, tränar koppelgång -hundmöten och passivitet.
Tänk dig att sitta på torget med en glass, medan din hund kopplar av mellan dina ben.
Kursen ger er verktygen för att njuta av era promenader- trygga och trevliga.
Anmäl dig och låt våren bli er bästa tid att växa tillsammans!
Kursen är på 3 gånger a 1 timme
Kursstart 19 maj kl 17.00
de andra två gångerna är den 2 &16 juni samma tid
Pris : 795 kr
Max 6 ekipage
Kurs för dig som ska tävla i appellen
Brukslydnad består av:
Grundträning
Delar och Moment
Helhet och Kedja
Tävlingsträning
Det ska var kul att träna vi behöver fokus och koncentration vilja och att få hunden att kavla upp ärmarna och då måste vi ha fina belöningar och tydliga belöningssignaler. För att få ihop tävlingarna bör man ha fina ingångar på planen, transporter och bra rutiner för att få ihop helheten.
Kursstart: 3-4 oktober
Pris:1900:- BOKA HÄR
Spårkurs allt från nybörjare till bruksspår
Kursen för dig som vill lära dig och din hund att spåra
fint sätt att aktivera sin hund till vardags men också en tävlingsgren inom bruks
Jag är utbildad av sveriges absolut topp instruktörer i spår och tävlar själv i elit
Det viktigaste för en spårhund är att lära sig att ligga i spårkärnan ha ett bra tempo och gilla sina belöningar.
Kursstart: 23 augusti kl 9.00-14.00
Pris: 995:- BOKA HÄR
Nosework är en rolig hundsport där hunden får anväda sin nos -hundens främsta sinne. Sporten går ut på att hunden och föraren söker efter specifika dofter. I nosework börjar men med eukalyptus och i specialsök röd kong . Det handlar om att lära hunden att känna igen en doft som dom ska leta efter. Genom att doften placeras på olika höjder och miljöer med varierande svårighetsgrad, får hunden både mental och fysisk stimulans. Man kan tävla i nosework men är också ett väldigt roligt sätt att aktivera sin hund.
Kursen kommer gå 4 gånger där vi jobbar allt från sökarbete - bra markeringar-olika miljöer -behållare -inomhus-utomhussök-fordon.
Kursstart: 16 februari kl 17.15
Pris: 1800 kr BOKA HÄR
TÄVLINGSLYDNAD
Tävlingslydnadskurs för dig som ska börja tävla eller du som redan har kommit ut på tävlingsplan men behöver höja er några snäpp
.
Vi tränar delar moment helhet och olika störningar som kan förkomma på tävling
Vad är hundens ansvar och vad är ditt ansvar på tävlingsplan ja dom svara för då svar på så du slipper vara nervös på tävlingsplanen !
Kursen är på 4 gånger
Pris : 1800:-
Startdatum : 19 augusti kl 19.00
Går varannan vecka
Bäst med banor
Kvällskurs på en gång med två olika banor från boken Bäst med banor.
Vi jobbar med banor för för att få utveckling på vår träning men också för att få information var vi är i vår träning och vad vi behöver träna mer på .
Man anmäler sig för varje tillfälle och man väljer själv vad man vill träna i just kvällens bana. Finns många stjärnan -trappan- rulltrappan-härmapan eller öppningsnumret !
Kursstart:
Du och din hund får privat träning med mig :
problemlösning
tävlingslydnad
koppelträning
spårträning
osv
pris: 6 80 kr per timme BOKA HÄR
Vi träffas och går igenom hur en utställning går till från början till slut
Vi tränar hundarna på att stå hanteras och springa vänstervarv.
Hunden ska ha fin attityd i ringen och tycka det är skoj då visar den sig alltid snyggast.
Datum : 31 augusti kl 17.15
kursen är på 3 gånger
Pris : 1095:- BOKA HÄR
Detta är min Guldkurs!
Kursen som jag tycker alla som har en hund har stor nytta av.Att hitta balansen mellan mig och min hund- lära mig att läsa hunden- få en större förståelse för sin egna hund. Hundar fungera väldigt olika och vi påverkar dom oehört mycket med vårt egna beteende.
Här får vi lära oss att det lönar sig att vara lugn och tyst vad som än händer runt omkring.
Hur man hantera skall/pip/ gnäll
Hur man får sin hund att ta spontan kontakt.
Hur man umgås i sociala sammanhang.
Gå i koppel.
Hur lyckas man med att ha sin hund lös
Vad är det man belönar med sitt egna engagemang när hunden går upp i stress och hur man bör förhålla sig till sin hund när man får oönskade beteende så som skall, hoppa på folk, dra i koppel, skäller inne eller ha svårt att bara koppla av i olika miljöer.
Kursstart: 26 april 9-13
Pris: 1195:- BOKA HÄR
Sökkurs för dig som ha som mål att tävla eller för aktivering.
Här ingår allt från direktbelöningar till markering och tomskick.
En fantastisk rolig sport med sin hund som bygger på glädje och energi i skogen att hitta människor.
Du måste kunna ha din hund lös.
Kursstart : 12 augusti
max : 5ekipage
Pris :2200 kr